web analytics

Martine Bijl brengt liedkunst van hoog niveau

Martine Bijl, Hoogtepunten uit de televisie- en theatershows, DVD-box, 2005

Martine Bijl is meer dan Het zonnetje in huis. Door het samenstellen van maar liefst drie dvd’s met hoogtepunten uit haar vroegere werk, levert ze hiervoor zelf het bewijs.

Persoonlijk ken ik Martine Bijl van een langspeelplaat uit mijn ouders’ kast. Als kind haalde ik het album tevoorschijn voor de carnavaleske nummers Hoe zou ‘t met Rosa zijn en Limburgs klaaglied. Later waardeerde ik haar meer om de stille liedjes: Er zijn daar geen meikevers meer en Benjamin.

Die stille liedjes komen ruimschoots aan bod op de eerste van de drie dvd’s. Het zijn de hoogtepunten uit Bijls televisieshows; beelden uit vervlogen tijden van lang voor Talpa.

Indrukwekkend is de special Tienerklanken. Hierin zingt Martine, een meisje nog, onder meer haar hitje ‘t Bloemendaalse bos en Ik zou wel eens willen weten. Als de beelden niet zwart-wit waren, zou je haar een ‘groentje’ noemen.

Jules de Corte, schrijver van Ik zou wel eens.., komt zelf ook in beeld. Hij zingt, zittend aan de vleugel, een duet met een iets oudere, maar nog steeds jonge Martine. Een vrolijk lied heet het. In alle eenvoud is het één van de meest indrukwekkende stukken.

Dat liedkunst en humor hand in hand kunnen gaan, bewijst Bijl in samenwerking met haar collega’s Albert Mol en Johnny Kraaykamp. Ouwe Kraaij en Bijl voeren zingend de strijd tussen Jordaan en Amsterdam-Zuid. Mol speelt prins, koning én koningin in De prinses op de erwt.

Meer volwassen zien we kleinkunstenaar Bijl terug op dvd twee en drie. Deze bevatten fragmenten uit theatershows uit de jaren tachtig en begin jaren negentig. In sketches doet Martine hier en daar (en helaas) denken aan Tineke Schouten. Hoogtepunten vormen de liedjes, zoals geschreven door Robert Long en Jan Boerstoel.

Van Boerstoel zingt de cabaretière Pijn doen en Zeg met wat er bleef. Het eerste lied is aangrijpend, omdat het door recente aanslagen en dreigingen daartoe akelig actueel is. In het tweede blinkt Martine Bijl uit in het interpreteren van een tekst; aan het gevoel dat zij in haar vertolking legt, is niet te ontkomen.

Deze dvd-box is uiterst geslaagd. Dat komt doordat de liedkunst rijkelijk vertegenwoordigd en van hoog niveau is. Het laat slechts een terugkeer van Martine naar haar eerste vakgebied en een cd met haar mooiste liedjes te wensen over.


Geef jouw reactie

vul je naam in

Naam is verplicht

Vul alsjeblieft een geldig mailadres in

Email is verplicht

Geef jouw reactie

Over Het Lied

Het Lied is een website over het Nederlandstalige (theater)lied. Hier tref je interviews, liedanalyses en andere artikelen waarin theater en muziek een belangrijke plaats innemen. Het Lied richt zich vooral op kleinkunst en nederpop, maar ook musical en de nederhop blijven niet onbesproken.

Over Daan Bartels

Website Het Lied is een initiatief van Daan Bartels. Daan is kenner van het Nederlandstalige (theater)lied en beschikbaar voor woordvoering, organisatie- en schrijfklussen op dit gebied. Kijk voor meer informatie op www.daanbartels.nl of mail naar info@daanbartels.nl.

Over Stichting Het Lied

Website Het Lied wordt ondersteund door Stichting Het Lied. De stichting heeft als doel het Nederlandstalige lied en (jonge) makers daarvan te ondersteunen. Stichting Het Lied is ingeschreven bij de Kamer van Koophandel en is door de belastingdienst aangemerkt als een ANBI.

Het Lied © 2010 - 2013

het Lied